Pot beneficia pensie handicap? Am 2 operati coloana cu suruburi propusa pt a3 operatie stenoza?

Hernie de disc

Postata de Veronica cu o saptamana in urma.

Sant pensionata definitiv

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Este posibil sa beneficiati de pensie de invaliditate daca problemele coloanei vertebrale cu care va confruntati va impiedica sa munciti. Cu toate acestea, va trebui sa treceti printr-un proces de evaluare medicala pentru a determina gradul de invaliditate.

Aceasta evaluare va fi facuta de catre o comisie de expertiza a capacitatii de munca. Daca este determinat ca sunteti intr-adevar incapabil de munca, atunci ati putea avea dreptul la pensie de invaliditate. Totusi, acesta este un proces care implica multe variabile si decizia finala va fi luata de catre expertii medicali.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/stenoza-spinala-cauze-simptome-tratament_17965