hernie de disc

Hernie de disc

Postata de lauina cu 13 ani in urma.

Am 33 ani si am dobandit o dubla hernie de disc L4-L5 (1,9/0,4mm) si L5-S1 (1,2/0,4mm) in ianuarie 2010. Incerc sa ma protejez cat pot de efort, rece si de pozitii incorecte.Durerea de spate este permanenta, chiar si dimineata cand ma trezesc, nu pot sa fac nici cel mai mic efort, nu pot sa merg mult pe jos.Simt ca si cum s-ar dezlipi bazinul de corp. Vreau sa stiu sfatul unui specialist daca trebuie sa ma operez sau nu atata timp cat durerea nu pleaca pe picior in jos, dar nici nu cedeaza decat la antiinflamatorii(Movalis). Precizez ca nu am copii si as dori, dar in cazul in care ma operez la cat timp dupa interventie se poate tine o sarcina?Cat timp dureaza recuperarea? Sunt foarte ingrijorata de starea mea de sanatate care a debutat brusc, iar de un an si trei luni nu mai sunt eu, ma simt o planta.Daca puteti sa-mi dati un sfat va multumesc din inima.

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 13 ani

Recomand consultul unui medic neurochirurg, singurul care poate lua o decizie legată de modalitatea de tratament (chirurgicală sau terapeutică) care trebuie urmată. De asemenea pentru acest gen de afecţiuni recomand Spitalul Bagdasar-Arseni.

gaidasandreea

acum 13 ani

Poti incerca acupunctura cu laser.La clinica MEDICINE CONCEPT Dr.Prof. Corneliu Moldovan face astfel de sedinte si am auzit k sunt foarte bune,dau rezultate.Tel lor de la clinica 021.252.35.35 pt detalii .Sper k am fost de folos.Multa sanatate