hernia de disc stanga

Hernie de disc

Postata de profesoara cu 13 ani in urma.

credeti ca trebuie operatie?
Rezultat RMN-degenerarea ultimelor doua discuri lombare,cu hernie laterala stg.L4-S1,cu minim conflict radicular si protuzie mediana L4-L5.
Va rog un raspuns!

Raspunsuri (6)

mirela

acum 13 ani

In primul rand un un raspuns concret vei avea dupa ce vei sta fata in fata cu un neurochirurg ,dar sfatul meu este sa ceri parerea la doi-trei medici neurochirurgi si sa ti cont de problemele care te determina sa te intrebi daca este de operat .Nu ai spus ce te doare daca sunt semne neurologice grave adica iti amorteste piciorul ,nu poti sa mergi .......Daca sunt doar dureri incearca toate solutiile alternative nechirurgicale fizioterapie, kineto,bai termale ,acupunctura ,antiinflamatoare,evita efortul prelungit ,frigul ,nu ridica greutati pt ca si operatia nu este o fericire toata viata vei ramane cu o sensibilitate .Nu ai de unde sa sti daca va fi super bine unii se simt foarte bine altii nu bine ar fi sa eviti cat se poate si sa ceri sfatul specialistilor in cazul cand nu sunt prob neurologice grave . multa sanatate

profesoara

acum 13 ani

mersi mult de raspuns!sunt si dureri pe piciorul stang, cu amorteala in calcai.acum parca nu mai sunt atat de puternice acele dureri.

dmarinela

acum 13 ani

Cu multa placere .Avem aceiasi varsta eu sunt operata si nu ma simt bine deloc dar ti-am spus depinde de fiecare organism in parte si de problemele care sunt la nivelul coloanei si nici nu m-am menajat niciodata am muncit foarte mult, am ridicat greutate pana cand am inceput sa am dureri permanente si niciodata nu am sa mai fiu ca inainte .respecta anumite reguli si iti va fi bine .sa nu iei in greutate cand ai probleme la coloana .multa sanatate

Gaidas Andreea

acum 13 ani

Nu te opera incearca la clinica Medicine Concept acolo il vei gasi pe dr.Corneliu Moldovan el este prof.dr.oncologic dar face si acupunctura cu laser.Au aparate foarte bune si prietena mea a fost la el si s-a tratat cu laseru.Te pune la multe aparate si duredile dispar foarte repede.Macar incearca nu te duce direct la operatie pana nu ai eliminat toate posibilitatile.Nr de tel de la clinica 021.252.35.35. interbi de el si faci o programare.Sanatate multa

profesoara

acum 13 ani

Multumesc foarte mult!E o clinica in Bucuresti,presupun?Ai idee cat a costat-o toata procedura?Se simte mai bine? A avut acelasi diagnostic?Te rog,daca poti sa-mi raspunzi !

cabinet-masaj.ro

acum 13 ani

Parea mea este ca nu trebuie neglijata cauza. Efectul il poti diminua, dar trebuie sa tii cont si de cauza. In acest sens, iti recomand un consult de specialitate (pe langa cel de la neurolog nu ar strica si sfatul unui medic de recuperare). Indiferent daca te vei opera sau nu, vei avea nevoie de recuperare (kinetoterapie, fizioterapie, masaj)