Este de operat sau sunt șanse de recuperare?

Hernie de disc

Postata de LucianG cu 8 luni in urma.

Buna ziua.Am primit rezultatele RMN și concluzii sunt următoarele :hernie discala cu migrare superioară Pre și intraforaminala in dr cu compresiune radiculara S1 și L 5 in dr,Vertebra de tranziție S1.Menționez ca nu am dureri ,doar nu pot ridica bine p***a piciorului drept.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Din descrierea dumneavoastra, se pare ca aveti o hernie de disc cu migrare superioara, care provoaca compresie radiculara pe nervii S1 si L5 in partea dreapta. Aceasta poate afecta functia musculara si poate provoca dificultati in ridicarea labii piciorului drept.

In cazul herniilor de disc, optiunile de tratament pot varia in functie de gravitatea si simptomele pacientului. In unele cazuri, chirurgia poate fi necesara pentru a trata hernia si pentru a elibera presiunea asupra nervului. Insa este important sa consultati un medic specialist sau un neurochirurg care sa evalueze situatia si sa va poata oferi un plan de tratament adecvat.

Fiecare caz este diferit, iar posibilitatea de recuperare depinde de factori multipli, cum ar fi severitatea herniei, starea generala de sanatate si tratamentul urmat.

Va recomandam sa va programati la un medic neurochirurg: https://www.clickmed.ro/medic/neurochirurgie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/hernia-de-disc-cauze-simptome-tratament_4557