Durere constantă de la nivelul omoplatului până în vârful degetelor?

Hernie de disc

Postata de Utilizator21708585173 cu 2 luni in urma.

Bună ziua,

Mama mea (56 ani) se confruntă cu următarea problemă:

- durerea a început într-o dimineată la nivelul omoplatului, senzația fiind una similară că a dormit prost pe aceea parte;
- în decurs de câteva zile durerea a radiat către braț și ulterior către vârful degetelor;
- durerea este constantă, fiind asociată cu cea a durerii de muschi și oase;
- prezintă mișcare limitată;
- prezintă amorțeli;
- mâna și antebratul este ușor umflat, cu precădere mâna;
- situația persistă de aproximativ o lună;
- a încercat toate antiinflamatoarele pe bază de ibuprofen și diclofenac, însă fără vreun efect;
- durerea se prezintă în valuri.

Din păcate, mama mea se află în Italia și nu se poate prezenta momentan la vreun medic/spital.

Care ar fi cauza/cauzele și o soluționare?

Vă mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti pot fi cauzate de diverse probleme de sanatate, printre care si o posibila hernie de disc, sindromul de tunel carpian sau o afectiune a nervilor periferici, ceea ce poate cauza simptome ce iradiaza catre brat si mana. Este important ca mama dumneavoastra sa se prezinte la un medic pentru un diagnostic precis, intrucat acest lucru necesita o evaluare completa a simptomelor si a istoricului de sanatate.

In cazul in care nu se poate prezenta momentan la un medic, o solutie temporara ar fi sa incerce niste exercitii de fizioterapie pentru a ameliora durerea. Totusi, aceste exercitii ar fi mai eficiente daca ar fi realizate in urma unui consult medical, pentru a se asigura ca nu agraveaza o eventuala afectiune.

De asemenea, ar putea incerca sa utilizeze niste medicamente topice. S-ar putea de asemenea ca acest lucru sa nu continue durerea in totalitate, dar ar putea ajuta-o sa se simta mai confortabil in asteptarea unui consult medical.

Amintiti-va ca acesta este doar un sfat general si nu inlocuieste un consult medical.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/hernia-de-disc-cauze-simptome-tratament_4557