Ce trebuie sa mai fac??

Hernie de disc

Postata de Rosca Doina cu 2 luni in urma.

Sunt operata de herinie de disc de un an si doua luni.Inainte de ajunge la operatie am facut parapareza la picioare..am facut fizioterapie si chinetoterapie de trei ori ...nu sunt vindecata in totalitate mai ales la piciorul drept...nul pot ridica de la varf.Mai am vreo sansa sal recuperez de tot ??.multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Este normal sa fie nevoie de timp pentru recuperarea completa dupa o astfel de operatie.

Este important sa continuati cu exercitiile de fizioterapie si kinetoterapia, chiar si acasa, nu doar in cadrul sedintelor cu specialistul. Aceste exercitii sunt foarte importante pentru recuperarea mobilitatii si fortei. De asemenea, in functie de ceea ce considera medicii dumneavoastra, ar putea fi util sa incercati si alte forme de terapie, precum hidroterapia sau electroterapia.

Recuperarea dureaza mai mult sau mai putin timp in functie de o multitudine de factori dar, si de faptul ca, fiecare persoana este diferita. Cu toate acestea, faptul ca ati facut progrese este un semn bun.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/hernia-de-disc-cauze-simptome-tratament_4557
sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/recuperarea-dupa-hernie-de-disc_19976