Ce inseamna? Va fi nevoie de operatie?

Hernie de disc

Postata de Utilizator21712571469 cu 3 saptamani in urma.

LEZIUNE MODULARA DE CCA.10/9 mm cu topografie la nivelul corpului vertebral T11,ce apare in hiposemnal T1,hipersemnal T2/STIR,sugestiva posibil pentru hemangiom atipic-e integrat clinico-biologic si monitorizat imagisric in dinamica.
Mici hemagioame infiltrat lipomatos,etajate,de dimesiuni infracentimetrice.
Deshidratarea completa a discului vertebrat L4,respectiv partiala,usoara a discurilor intervertebrale lombare L1-L3 si L5,cu usoare reducere a inaltimiloraacestora la nivelul 1/3 posterioare.
Deborduri discale circumferentiale,asimetrice ,la nivelul L4-S1,cu modificari in plan axial,dupa cum urmeaza:
• L4-L5 ,debord discal circumferential,usor asimetrice,ce determina discret contact dosco-radicular L4 de partea stanga la nivel extraforaminal,precum si la nivel L5 in recesul lateral stang,respectiv mica protruzie discala cu topografie parasagitala de partea dreapta ,cu diametre de cca.12/7 mm,ce determina contact disco-radicular L5 in recesul lateral drept.
• L5-S1,contacte disco-radiculare L5 bilateral la nivel infraforaminal,predominant de partea dreapta.
Modificari artrozice la nivel interfatetar,respectiv fupertrofie etajata a ligamentului flavum.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Descrierea se refera in principal la mai multe probleme ale coloanei vertebrale.

1. "Leziune modulara de cca 10/9 mm cu topografie la nivelul corpului vertebral T11" - Aceasta sugereaza existenta unei mici leziuni (posibil un hemangiom atipic) la nivelul corpului vertebral T11. Hemangioamele sunt tumori benigne formate din vase de sange, iar un hemangiom atipic la nivelul vertebrei ar putea necesita ulterior un tratament chirurgical daca provoaca simptome.

2. "Mici hemangioame infiltrate lipomatos, etajate, de dimensiuni infracentimetrice" - Se refera la prezenta altor mici tumori benigne in corpul vertebral, care sunt formate din celule adipoase (lipoma).

3. "Deshidratarea completa a discului vertebrat L4, respectiv partiala, usor a discurilor intervertebrale lombare L1-L3 si L5" - Aceasta se refera la deshidratarea si imbatranirea discurilor intervertebrale, ceea ce poate duce la degenerarea discurilor, provocand dureri de spate sau alte simptome.

4. "Deborduri discale circumferentiale, asimetrice, la nivelul L4-S1" - Acesta este un termen pentru o hernie de disc, o stare care poate provoca dureri severe la nivelul spatelui sau al membrelor inferioare daca presiunea este exercitata asupra nervilor spinali.

5. "Modificari artrozice la nivel interfatetar, respectiv hipertrofie etajata a ligamentului flavum" - aceste sunt semne de osteoartrita si posibil stenoza spinala.

In functie de severitatea simptomelor, se pot recomanda terapie fizica, medicatie pentru durere sau uneori interventie chirurgicala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie sau https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Artrita/osteoartrita-afectiunea-care-face-ravagii-in-randul-femeilor_9899
sfatulmedicului.ro/Artrita/cum-sa-recunoasteti-corect-simptomele-osteoartritei_12165
sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/hernia-de-disc-cauze-simptome-tratament_4557