am doua hernii de disc?

Hernie de disc

Postata de Marian cu 2 luni in urma.

Buna dimineața ! ma confrunt cu doua hernii de disc ,este rezultatul la rmn.,am facut si bai si proceduri am fost la osteopat mi sa facut infiltratie in coloana si nu ma doare numai ca sa lasat pe piciorul stg si nu ma pot deplasa ușor merg cocosat ,ce pot face sau tratament adecvat.mentionez nu am durere .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

In general, daca herniile de disc nu provoaca dureri, inseamna ca nu au ajuns sa irite radacinile nervoase. Faptul ca mobilitatea piciorului stang este afectata sugereaza insa ca una dintre hernii ar putea sa comprime o radacina nervoasa. E posibil ca infiltratia efectuata sa fi calmat durerea, dar sa nu fi rezolvat problema in sine.

In termeni de tratament, daca ai deja doua hernii de disc, ar trebui sa stii ca scopul principal al tratamentului nu este neaparat sa rezolve aceste hernii, ci sa previna aparitia altora si sa gestioneze simptomele actuale. Astfel, pentru a corecta postura greșita si a imbunatati mobilitatea, fizioterapia poate fi foarte utila. De asemenea, anumite modificari ale stilului de viata - cum ar fi evitarea ridicarii greutatilor si efectuarea de exercitii de intarire a muschilor spatelui - pot fi de folos. Uneori, medicamentele pot fi, de asemenea, utile.

Deoarece poti sa te confrunti cu un episod acut, in care o hernie de disc comprima o radacina nervoasa, ar fi indicat sa consulti un specialist neurolog pentru a evalua gradul de compresiune nervoasa si a determina daca este necesar un tratament de urgenta.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/hernia-de-disc-cauze-simptome-tratament_4557