Dureri De Ficat

Hepatita

Postata de iuliana.julie cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Am avut hepatita B acum 7 ani si acum mi-au iesit transaminazele marite=56. Am dureri in partea unde se afla ficatul! Sunt speriata destul de rau pentru ca niciodata nu m-a durut ficatul nici macar cand am avut boala. Urmeaza sa imi fac o ecografie si sa repet analizele de hepatita. Intrebarea mea este: poate fi ceva grav? Poate sa fi recidivat boala? Nu am urina inchisa si nici galben la ochi(cum se mai spune)... am uneori stare de voma dimineata. Multumesc!

Raspunsuri (8)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul d-vs ar putea fi vorba şi de o suferinţă biliară. Dimineaţa aveţi senzaţia de gust amar în gură?

iuliana.julie

acum 12 ani

Nu am gust amar. Am o intrebare: durerea de ficat unde se simte mai exact? Sub coaste in partea dreapta? Eu durerea o simt cu doua degete mai jos de coaste inspre partea dreapta... Am tot citit pe internet ca durerile de ficat se simt imediat sub coaste, dar eu nu simt asa.. e undeva mai jos spre dreapta...

Medic Epuran

acum 12 ani

Durerea de ficat (hepatalgie) se localizează în hipocondrul drept (în partea dreaptă) sub coaste putând iradia către spate. Durerea descrisă de d-vs (situată cu două degete mai jos de coaste, înspre partea dreapta) este cel mai probabil dată de o suferinţă biliară, de inflamarea apendicelui sau iradiată de la nivelul rinichiului.

iuliana.julie

acum 12 ani

Multumesc frumos!

andreib_123

acum 8 ani

buna spune-mi si mie te rog daca ai aflat de unde venea durerea de ficat

nicu nicolae constantin

acum 8 ani

Spune mi și mie te rog frumos cum ai reușit să învingi hepatita b

nicu nicolae constantin

acum 8 ani

Spune mi și mie te rog frumos cum ai reușit să învingi hepatita b

Utilizator11639556759

acum 2 ani

Bună, poți să-mi spui si mie cum te-ai tratat de hepatita b?.. Am si eu.. Si am slăbit foarte mult, nu iau in greutatea si tot simt ca sunt obosita si fără putere. Te rog să-mi răspunzi. Mulțumesc.