Poate fi cancer ?

Fumatul

Postata de IDri cu 10 ani in urma.

Salutare.Am 17 ani si fumez de 2 ani, nu foarte mult cam 5-6 tigari pe zi.De cateva saptamani cand ma trezesc imi simt plamani "amortiti" si marul lui adam putin inflamat.
Atunci cand fumez dupa prima jumate a tigarii incepe sa ma usture in gat, apoi putin in plamani (precizez ca fumez tigari tari).
Poate un medic de familie sa-mi supa cu aproximatie daca sunt afectat de la tigari sau daca sunt racit...?
Astept sfaturile comunitatii dar si ale unui doctor.

Raspunsuri (3)

victoras

acum 10 ani

Practic esti inca un copil!!!Si ai fost copil si cind ai inceput sa fumezi!!! Lasa tigara sau nu ai ce face cu banii decit sa iti cumperi singur boala?Crede-ma iesi f.f. scump!!! Intra si tu pe net si vezi cam cite afectiuni pot fi provocate de fumat.Inca mai poti sa te lasi,nu intirzia cu nici o secunda in a lua decizia!!!Mult succes si multa sanatate!!!

IDri

acum 10 ani

De fumat ma las obligatoriu, mi-am dat seama ca imi stric cel mai de pret lucru , sanatatea, insa problema e ca , ma deranjeaza rau simptomele precizate.
Cand inghit mancare, apa, orice prima inghititura e ca un nod, cum ai ighite rau.
Am inceput sa beau dimineata miere de albine si tarate de grau, crezand ca este de la stomac, ca am cum se zice pop**ar " ma arde jigul" insa nici un rezultat.
Ori este o banala raceala .Am inceput sa iau augumentin de 2 zile si astept rezultate.

Alex

acum 10 ani

Senzatia asta o aveam eu cand am renuntat la fumat, simteam plamanii amortiti,usori, si in gat un nod , probabil nu le dai plamanilor suficient tutun :P , si lasa-te nene , eu m-am apucat la 15 ani si m-am lasat la 20 ....