Pulsatii burta, hernie gastrica, pangastrita eroziv hemoragica?

Examinarea tractului gastro-intestinal Gastrita eroziva Gastroenterita Refluxul gastroesofagian Tulburari gastrointestinale
+2
Vezi toate grupurile

Postata de GabrielMatei cu 3 ani in urma.

Buna seara,

Acum doua luni, dupa o endoscopie, mi s-au pus urmatoarele Diagnostice: Hernie gastrica transhiatala, boala de reflux gastroesofagian, esofagita ge A (LA) si pangastrita eroziv hemoragica, HP (+).

Am avut tratament pentru 30 de zile: controloc, mezym, gaviscon si detrical. La momentul respectiv mi s-a recoltat si biopsie pentru helicobacter pilory, acesta fiind negativa. Am repetat testul saptamana trecuta (din scaun) si acelasi rezultat. Analizele de sange facute acum 2 luni au iesit in limite mai putin vitamina D.

Dupa 2 luni, din pacate, nu vad o imbunatatire ba chiar au aparut si simptome noi:
- pulsatii burta pe tot parcursul zilei (de aprox. 2 saptamani)
- rareori stari de voma sau chiar voma in cantitate mica
- oboseala permanenta si stare de somnolenta
- slabit 10 kg (1.69 cm si 65kg de la 75kg)
- zgomote si “forfoteli” zilnic. Uneori cand ma plimb simt ca trosneste ceva inauntru.

Pana la aceste probleme singurele vicii au fost fumatul (m-am reapucat din ianuarie dupa ce reusisem sa le las) si mancarea condimentata, uneori foarte picanta. De cand cu aceste probleme sunt la regim strict si am grija sa ma hidratez corespunzator (ceaiuri si apa).

Medicul de familie imi spune ca nu au rost alte teste momentan insa eu nu mai stiu incotro sa o apuc pentru ca am o stare de rau permanenta. De luni as vrea sa mai fac analize/ investigatii. Apreciez orice sfaturi sau indrumari catre anumite investigatii sau de ce nu un Doctor care ma poate ajuta. Multumesc.

Raspunsuri (3)

Utilizator11595064721

acum 3 ani

Buna ziua,aceeasi situatie este si la mine,ce a fost diferit la mine,testul heliobacter a fost pozitiv,am luat tratament, iar la retestare a iesit negativ.
Acum ma confrunt si eu cu aceleasi simptome iar medicul de la gastro mi-a recomandat sa merg la psihiatrie 😞.
Daca ati reusit sa faceti vreun progres sau o anumita analiza, ce v-a ajutat sa gasiti cauza acestor simptome, v-as fi recunoscator daca ati adauga un raspuns in acest topic.
Multumesc !

Utilizator11612171719

acum 3 ani

De ce vi sa spus sa mergeti la psihiatrie?'ce legatura are?daca boala se vede la endoscopie ai apare pe camera ce treaba are psihiatria cu asta?ce a-ti m-ai rezolvat cum va m-ai simtiti.

Andrei 42

acum 3 ani

puteti sa va interesati de patologia SIBO