Fateta dentara

Estetica dentara

Postata de Dadulescu cu 12 ani in urma.

Buna ziua ! Am 16 ani , si am un dinte central sus cu pivot ( cred ca asa se numeste termenul, adica prins cu surub ) . Problema este ca intre cei doi dinti a ramas un spatiu mai maricel.Pot sa pun o fateta dentara pe dintele cu pivot ?

Va multumesc !

Raspunsuri (2)

Dr. Cosmin Ulman

acum 12 ani

Puteti pune o fateta dar, daca dintele are pivot, ideal ar fi sa puneti o coroana pentru a avea rezistenta. Fatetele se pun pe dinti vitali (cu nerv) pentru ca nu necesita o slefuire prea mare a dintelui.

Cr Ulman Cosmin
Medic stomatolog - Clinica Trident
www.clinicatrident.ro

Bianca Aldea

acum 8 ani

Dna Doctor va ros spune ti mi..am doi dintii din fata care nu mai sunt vitali si nu vreau sa mi pun coroana si pe urmatorii dinti fatete ca se va vedea diferenta!!! Se poate sa mi pun fateta si pe dinti nevitali!? Ei nu s au inegrit!! Mi am facut oturatia la timp!! Se pot inegri pe viitor??