Interpretare endoscopie, gastrita atrofica?

Endoscopie

Postata de MadalinaF cu 7 luni in urma.

Buna ziua,
Am nevoie sa imi interpreteze cineva*de preferat un dr) rezultatele endoscopiei sotului.
Descriere macroscopica: patru fragmente albicioase cu zone brune si dimensiuni de 0.2 - 0.3 cm
Descriere microscopica: 1231 patru mici fragmente mucoasa gastrica cu cripte usor atrofice, cu prezenta focal de celule de tip intestinal; interstitial infiltrat inflamator polimorf, capilare ectaziate si infiltrat hematic in corionul superficial.
Multumesc frumos!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua!

Rezultatele endoscopiei sotului dumneavoastra indica prezenta gastritei atrofice. Gastrita atrofica este o inflamatie a mucoasei gastrice care duce la distrugerea celulelor gastrice si inlocuirea lor cu tesut conjunctiv.

Descrierea macroscopica mentioneaza prezenta a patru fragmente albicioase cu zone brune si dimensiuni de 0.2 - 0.3 cm. Acestea pot fi leziuni si modificari vizibile la nivelul suprafetei mucoasei gastrice.

Pentru o interpretare completa si sigura a rezultatelor, va recomand sa solicitati consultul unui medic specialist gastroenterolog, care va analiza rezultatele impreuna cu istoricul medical al sotului dumneavoastra si va putea oferi un diagnostic si un plan de tratament adecvat: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ulcerul-gastroduodenal/tot-ce-trebuie-sa-stiti-despre-gastrita_17305