De ce se întăreștein zona operatie ?

Endometrioza

Postata de Loredana murdeala cu 5 luni in urma.

Bună seara , în urma cu 12 zile am fost operata de nodul endometriozic, totul a fost foarte bine paca acum doua zile când am simțit ca să întărit în zona operație, se simte când ating

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Intarirea in zona operatiei dupa o interventie chirurgicala poate fi rezultatul mai multor factori. Acestea pot include:

1. Procesul de vindecare: Dupa o interventie chirurgicala, organismul incepe procesul de vindecare, iar acest lucru poate implica formarea de tesut cicatricial in zona operatiei. Aceasta poate duce la senzatia de intepatura sau intarire atunci cand atingi zona.

2. Inflamatia: Operatia poate cauza o inflamatie temporara in zona operatiei. Aceasta poate duce la senzatia de intarire sau disconfort.

3. Infectia: Uneori, intarirea in zona operatiei poate fi un semn de infectie. Infectiile postoperatorii pot provoca inrosirea, umflarea si sensibilitatea zonei operatiei. Daca te ingrijorezi ca zona operatiei este infectata, ar trebui sa consulti medicul tau pentru evaluare si tratament.

Este important sa urmaresti orice simptome neobisnuite sau problematice care apar in zona operatiei. Daca senzatia de intarire persista sau se agraveaza sau daca ai orice alt disconfort asociat, ar trebui sa consulti medicul tau pentru evaluare si sfaturi suplimentare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/recuperarea-medicala-dupa-o-interventie-chirurgicala_17602