Chistul endometriozic!! ?

Endometrioza

Postata de Mioara. N cu un an in urma.

Bună ziua. Mă numesc Mioara și am o fetiță de 12 ani. Acum 4 ani în urmă am fost diagnosticată cu endometrioză și chist endometriozic 4 cm. Dna doctor mi-a recomandat să urmez 3 luni un tratament cu anticoncepționale Marvelon 21. După tratament la jumate de an am revenit pt ecografie iar chistul era de 3,2 cm și am preferat să continui cu Marvelon. Precizez că reținem apă și mă simțeam efectiv umflată și cu pulsul mărit . Le-am întrerupt și pt că simțeam dureri ff mari în zona ficatului. O altă vizită la medic și surpriză chistul ajunsese la 2,7 cm. Am 1 an de zile de când nu mai iau aceste anticoncepționale, în momentul de față am niște dureri groaznice care radiază în fesa stângă și în piciorul stâng( noaptea). În fiecare noapte nu pot dormi pt k imi simt chistul (ca o piatra) și mă tot gândesc dacă s-a mărit și să nu mi se întâmple ceva rău deoarece sunt în străinătate și nu sunt încă asigurată. ( nu am carte vitală). Vă rog să-mi spuneți ce tratamente sa mai încerc, poate îmi revin puțin. Mulțumesc.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/chisturile-pe-colul-uterin_9419