Buna ziuaE normal sa slabesti 8 kg dupa un regim de gastrita, de 2 saptamani?

Duodenita gastrita

Postata de Michael cu 7 luni in urma.

Am slabit 8 kg , dupa un regim drastic, ptr gastrita duodenala! Astept raspuns, multumesc ptr amabilitate.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua!

Pierderea in greutate este de obicei un efect secundar comun al unui regim alimentar strict sau al unor afectiuni medicale, inclusiv gastrita duodenala. Este important de mentionat ca si alti factori pot contribui la pierderea rapida in greutate, cum ar fi modificarile obiceiurilor alimentare, exercitiile fizice sau stresul.

Desi pierderea in greutate poate fi un obiectiv pentru multi, o scadere rapida in greutate poate fi nesanatoasa si poate duce la probleme de sanatate pe termen lung. Este recomandat sa discutati cu medicul despre procesul de slabire si dieta pe care o urmati pentru a va asigura ca este sigura si eficienta pentru nevoile individuale ale organismului dumneavoastra.

In functie de circumstantele si necesitatile fiecarei persoane, pierderea sanatoasa in greutate poate varia, dar se recomanda in general o pierdere de maximum 0,5-1 kg pe saptamana pentru a mentine o stare de sanatate optima.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/nutritie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Diverse/ce-determina-scaderea-inexplicabila-in-greutate_7934

Michael

acum 6 luni

Va multumesc frumos ptr raspuns. Din pacate, n am avut o reteta de slabire de la un nutritionist, am adoptat-o eu singur, la care a contribuit si lipsa poftei de mancare, greata ,etc