Un punct/pată rosu/rosie,pe vârful degetului?

Diverse

Postata de Utilizator11700393307 cu 5 luni in urma.

Acum 2 zile,m-am lovit la deget și mi sa făcut acesta pata roșie,întrebarea mea este,dacă este de îngrijorat sau o sa treacă de la sine.Eu cred ca este sânge închegat..Va las un link sa puteți vedea poza.
adresa_web_filtrata /bqtHVQ8aWboSskt57

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Pata rosie pe varful degetului dupa o lovitura nu este neaparat motiv de ingrijorare. Este posibil ca aceasta sa fie doar o reactie normala a corpului la traumatism si sa se rezolve treptat. In cazul in care pata rosie persista sau devine dureroasa, marita sau prezinta alte simptome, este recomandat sa consultati un medic sau specialist pentru a obtine o evaluare adecvata si sfaturi medicale.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/vanataie-vs-hematom-tipuri-cauze-tratament_18067

Utilizator11700393307

acum 5 luni

adresa_web_filtrata /rMHBbCJ