De ce nu pot sa donez sange chiar daca nu mai am sifilisul?

Diverse

Postata de Andy25 cu 4 saptamani in urma.

Am efectuat un test de sange in Noiembrie 2022 si mi sa gasit cu sifilis, am urmat tratament cu moldamin pentru 3 saptamani. Ultimele doua teste imi iese RPR Pozitiv[1/1] si TPHA Pozitiv[1/360], dar astea sunt valori normale. Doar am nevoie sa inteleg mai clar de ce nu pot sa donez sange cand aici pe pagina se specifica: "O alta cale de transmitere este prin transfuziile de sange, dar aceasta cale este foarte rar intalnita, deoarece sangele recoltat pentru transfuzii este testat pentru bolile cu transmitere sexuala si bacteria care produce sifilisul nu rezista mai mult de 24-48 de ore in conditiile in care este stocat sangele pentru transfuzii."

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Din nefericire, chiar daca bacteriile nu supravietuiesc in afara corpului pentru mai mult de 24-48 de ore, sifilisul poate sa lase anticorpi in fluxul sanguin, chiar si dupa ce boala a fost tratata. Asta inseamna ca poate exista in continuare o sansa de a transmite sifilisul prin transfuzii de sange, desi este mica. Acesta este motivul pentru care persoanele care au avut sifilis nu pot dona sange, chiar daca boala a fost tratata. Testele RPR si TPHA pozitive indica prezenta acestor anticorpi in sange.

De asemenea, este util de stiut ca multe centre de colectare a sangelui nu permit donarea sangelui de la persoanele care au avut boli cu transmitere sexuala din cauza riscului potential de transmitere catre receptor. Chiar daca riscul este minim, siguranta este prioritatea numarul unu atunci cand vine vorba de transfuzii de sange.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Daca doriti si opinia unui medic pe aceasta tema, puteti consulta unul din medicii infectionisti: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Sifilis--Infectia-cu-Treponema-pallidum-/sifilisul-cauze-simptome-si-tratament_17257
sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/cum-pot-fi-prevenite-bolile-cu-transmitere-sexuala_16007