De ce îmi crește păr pe penis?

Diverse

Postata de Alexandru Mot cu 4 luni in urma.

Am 24 de ani și în ultimi 3 ani a început sa îmi crească par și pe penis , nu am băgat în seama dar în ultimul timp creste tot mai des ,
De la ce anume creste ,și cum ași putea sa fac sa nu mai fie asa des ,menționez ca am încercat cu crema depilatoare și big dar este incomod cu ambele .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Cresterea parului pe penis poate fi cauzata de mai multe motive, dar de obicei este un aspect normal si natural al dezvoltarii hormonale la barbati. Cresterea parului pe penis este similara celorlalte zone cu par din organism si poate varia in intensitate si densitate de la o persoana la alta.

Unul dintre principalii factori care influenteaza cresterea parului pe penis este nivelul de hormoni masculini, in special testosteronul. De obicei, cresterea parului pe penis este asociata cu pubertatea si barbatia, dar in unele cazuri poate continua si dupa aceea.

Daca cresterea parului este excesiva si te deranjeaza, poti incerca mai multe metode de epilare, cum ar fi: barbieritul, taierea parului cu foarfecele sau indepartarea cu ceara sau cu laser. Totusi, fiecare metoda are avantaje si dezavantaje si este important sa gasesti cea mai potrivita pentru tine.

Daca parul de pe penis devine inflamat sau inrosit, ar putea indica o infectie sau o alta problema si ar trebui sa consulti un medic pentru un diagnostic adecvat si tratamentul corespunzator.

In concluzie, cresterea parului pe penis este ceva normal si natural, iar daca te deranjeaza, poti incerca diferite metode de epilare pentru a-l indeparta. Daca ai ingrijorari sau simptome neobisnuite, este recomandat sa consulti un medic.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/mancarimile-genitale-la-barbati_11648