Cum pot scăpa de dureri la defecație după operație de colon?

Diverse

Postata de Diaconu Traian cu 6 luni in urma.

Bună ziua,am fost operat pe data de 19/10/23 de tumoare maligna de cec efectuând o hemicolectomie dreaptă,in urma ieșirii din spital au început dureri in timpul actului de defecație, usturime/înțepături și câteodată ies diarie/lichid ,mă puteți ajuta sa înțeleg motivul,daca TB sa merg la un control și ce fel de control?! Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Este important sa consultati medicul curant pentru a evalua si trata aceste simptome neplacute. Uneori, durerile si disconfortul in timpul defecatiei pot aparea in urma unei interventii chirurgicale de colon. Acest lucru se datoreaza inflamatiei sau cicatrizarii post-operatorii. Uneori, aceste simptome pot indica si alte complicatii cum ar fi infectii sau ingustarea colonului.

Medicul va poate recomanda o colonoscopie, pentru a verifica eventualele complicatii sau probleme in zona operata.

Pe langa consultatia medicului curant, este important sa aveti o alimentatie echilibrata si sa consumati suficiente lichide. Este de asemenea indicat sa evitati alimentele care pot agrava simptomele, cum ar fi cele picante, prajite sau bogate in grasimi. Exista, de asemenea, anumite exercitii si proceduri fizioterapeutice care va pot ajuta sa va recapatati confortul in timpul defecatiei.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/proctologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cancer/cancerul-de-colon-si-dieta_10714

Rodica

acum 3 luni

Buna ziua,s-a rezolvat problema dumneavoastra?sunt in aceeasi situatie ,operata 16/10/23
multumesc

Utilizator11535964284

acum 3 saptamani

Buna ziua. S-a rezolvat situatia dvs?