Ce pot sa fac dacă unghia de la picior de la degetul mare imi creste in carne si degetul este vânat?

Distrofie unghii

Postata de Utilizator11700680254 cu 5 luni in urma.

Si degetul este umflat lângă unghie

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Daca unghia de la picior de la degetul mare iti creste in carne si observi ca degetul este vanat si umflat, este posibil sa ai o infectie la nivelul unghiei incarnate. Este important sa actionezi prompt pentru a preveni agravarea situatiei si tratamentul ulterior. Iata cateva optiuni pe care le poti incerca:

1. Inmoaie piciorul in apa calda: Umple un lighean cu apa calduta si adauga sare sau sapun antibacterian. Lasa piciorul sa se inmoaie timp de 15-20 de minute, de 2-3 ori pe zi. Aceasta va ajuta la reducerea inflamatiei si la diminuarea durerii.

2. Aplica comprese calde: Dupa inmuierea piciorului, aplica comprese calde pe degetul la care unghia a crescut incarnat. Repeta acest proces de 2-3 ori pe zi. Compresele calde pot ajuta la ameliorarea inflamatiei si la deschiderea porilor, facilitand eliminarea eventualelor infectii.

3. Evita sa tai sau sa smulgi unghia: Chiar daca poate fi tentant sa tai sau sa smulgi bucata de unghie care a crescut in carne, acest lucru poate agrava problema si poate duce la infectii suplimentare. In schimb, lasa unghia sa creasca in mod natural.

4. Foloseste antibiotice si antiseptice locale.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/unghiile-incarnate_8946