ce pot face daca unghia care trebuie sa cada scoate puroi si mi s a umflat pe langa ea?

Distrofie unghii

Postata de Utilizator11705865007 cu 3 luni in urma.

m am jucat fotbal cu niste adidasi putin cam stransi si trebuie sa imi cada unghia acum cand m am jucat iar mi s a invinetit putin la baza unghiei scoate puroi ca si cand ar fii intrat in carne,ce sa fac,

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Daca unghia este infectata si produce puroi, e posibil sa fie o infectie bacteriana, de obicei cauzata de stafilococ sau streptococ. Aceasta infectie se numeste paronichie, daca e in jurul unghiei, sau panaritiu, daca e sub unghie.

Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa aplici o compresa calda pe zona afectata, de cateva ori pe zi. Asta poate ajuta la drenarea puroiului si ameliorarea durerii.

Apoi, ar trebui sa mergi la un medic dermatolog cat mai curand posibil. Acesta iti poate recomanda un tratament adecvat, care poate include antibiotice, analgezice sau interventie chirurgicala, in functie de gravitatea situatiei.

Este important sa nu incerci sa fortezi unghia sa cada sau sa extragi puroiul pe cont propriu. Acest lucru ar putea agrava infectia si ar putea duce la complicatii .

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/unghia-incarnata-afectiunea-dureroasa-a-picioarelor_16491