Testicul necoborat

Disfunctii sexuale masculine

Postata de Vali70 cu 14 ani in urma.

Buna.Fiul meu are 15 ani,si are un testicul necoborat.Vara asta as dori sa il operez,insa lui ii este cam frica.As dori sa aflu daca isi va mai putea folosi testiculul,si daca exista vreun pericol dupa operatiel. Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Trebuie operat cat mai repede, nu mai amanati. In functie de dimensiunea, structura, testiculara si in functie de hormoni se va putea aprecia functia testiculara. Fiecare interventie chirurgicala prezinta un risc minim.

wyolett

acum 14 ani

Buna,

Ai asteptat cam mult.........Baietelul meu a fost operat de testicol necoborat la varsta de 1 an jumate. De regula varsta optima este in jurul a 2 ani maxim 5. Am si un nepotel care a fost operat chiar astazi la Iasi, iar medicul care l-a operat i-a certat pe parinti ca au asteptat atat de mult (are 4 ani). Te sfatuiesc sa mergi cat mai repede la medic, pentru ca e tarziu si operatia asta se face pentru a recupera functiile testicolelor, asa cum scria medicul de mai sus, adica pentru a putea avea copii. Pentru ca din cate mi-a explicat mie medicul la vremea la care a fost operat baietelul meu, daca testicolele nu sunt coborate, risca sa isi piarda functiile de fertilitate. Operatia este simpla, dureaza aprox 15 min, cu anestezie totala, iar recuperarea este rapida. Baietelul meu a fost externat a 2 a zi dupa operatie, sunt 3 ani de atunci si se simte perfect. Ideal e sa cauti un medic specialist, care stie exact ce face, dat fiind varsta baiatului, trebuie sa il dai pe mana celui mai bun ca sa zic asa. Nu stiu unde locuiesti si ce medici ai la dispozitie. Eu l-am operat pe baietelul meu in Iasi, la prof. dr. Gotia. Daca te intereseaza pot sa-ti dau un nr de tel al medicului respectiv.

Vali70

acum 14 ani

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri! Il voi duce la operatie cat mai repede.Multumesc inca o data.

vali15

acum 12 ani

Buna ziua! as dori sa stiu daca e in regula cu marimea testiculelor mele .Cateodata se lasa in jos si dintr-o data se ridica .si nu au o marime buna pentru varsta de 15 ani .....Cred ca se pot lua intr-o mana .Deci va daty seama cred ca ceva nu e in regula....... VA IMPLOR AJUTATIMA ........ASTEPT RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA .MULTUMESC!