Durere in timpul actului sexual?

Disfunctii sexuale masculine

Postata de Anonim123 cu 10 luni in urma.

Când făceam dragoste cu prietena mea am simțit o durere din interior ca durerea de după ejaculare însă nu am simțit ca am ejaculat iar duoa aceea am
continuat si am făcut o. De la ce poate fi?

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua,

Durerea resimtita in timpul actului sexual poate fi cauzata de mai multi factori. Iata cateva posibile cauze pentru durerea pe care ati descris-o:

Infectie urinara: O infectie a tractului urinar poate cauza disconfort si durere in timpul actului sexual.

Infectie a prostatei: Prostatita este o inflamatie a prostatei care poate provoca durere in timpul ejacularii sau imediat dupa aceasta.

Prostatodinia: Este o afectiune caracterizata prin durere in zona prostatei, fara o cauza specifica identificabila.

Tensiune musculara sau spasme: Tensiunea musculara in zona pelviana sau spasmele musculare pot provoca disconfort si durere in timpul actului sexual.

Traumatism sau leziuni: Un traumatism sau o leziune in zona genitala poate cauza durere in timpul activitatii sexuale.

Probleme de lubrifiere sau iritare a tesutului: Lipsa lubrifierii adecvate sau iritarea tesutului genital pot provoca disconfort si durere in timpul actului sexual.

Un medic urolog poate evalua in detaliu si poate solicita investigatii suplimentare pentru a identifica ce anume cauzeaza durerea.

Va recomandam sa va programati la un medic urolog: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-prostatei/prostatita-inflamatia-prostatei_593

Multa sanatate!