De ce nu pot menține o erecție tot timpul actului și nici "tăria" erecției numai este aceeasi?

Disfunctii sexuale masculine

Postata de St3fan cu 7 luni in urma.

Am un "balon" ce se mărește sau nu la un rinichi,după tratamentul dat de medic și menținut timp de un an am descoperit problema cu erecției când eu și noua mea partenera am vrut sa trecem la următorul nivel al relației.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Exista mai multe motive posibile pentru dificultatile de mentinere a erectiei si pentru variatia in taria acesteia. In primul rand, este important sa intelegem ca erectia este un proces complex care implica interactiunea dintre sistemul nervos, sistemul vascular si factori psihologici. Orice tulburare in aceste sisteme poate afecta erectia.

Cauzele comune ale dificultatilor de erectie pot include:

Probleme de sanatate: Tulburari vasculare, cum ar fi arteroscleroza, diabetul sau hipertensiunea arteriala, pot afecta fluxul sanguin catre penis, ceea ce poate duce la dificultati erectile. Anumite afectiuni neurologice, cum ar fi scleroza multipla sau leziunile coloanei vertebrale, pot afecta, de asemenea, transmiterea semnalelor de la creier catre penis.

Factori psihologici: Stresul, anxietatea, depresia sau problemele de relatie pot afecta in mod negativ erectia. Gandurile negative sau temerile legate de performanta pot inhiba dorinta si pot cauza disfunctie erectila.

Efecte secundare ale medicamentelor: Anumite medicamente, cum ar fi cele utilizate pentru tratarea hipertensiunii arteriale sau depresiei, pot avea ca efect secundar disfunctia erectila.

Consumul excesiv de alcool sau utilizarea de droguri recreationale: Aceste substante pot avea impact direct asupra erectiei, inhiband fluxul de sange sau afectand sistemul nervos.

Pentru a determina cauza specifica a dificultatilor erectile, va recomandam sa va programati la un medic urolog: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-masculine/tulburari-de-erectie_686
sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-masculine/probleme-cu-erectia-si-ejacularea-precoce_743
sfatulmedicului.ro/Remedii-naturiste/remedii-naturiste-pentru-tratarea-disfunctiei-erectile_5246