pancreatita si diabetul

Diabetul zaharat Pancreatita

Postata de dchiraples cu 14 ani in urma.

Acum o luna si jumatate am avut o criza cu dureri abdominale cand am mers la medic mi s a spus ca am pancreatita acuta iar glicemia era 470, cu greu si cu 4 injectii cu insulina am ajuns cat de cat sa mi stabilizez glicemia. Cand am iesit din spital faceam 18 unitati dimineata, 4 unitati la pranz si 4 unitati seara de insulina APIDRA iar seara mai faceam inca 30 unitati de insulina Lantrus.acasa cu regim alimentar si cu ceai am scazut dozele de insulina considerabil acum fac doar 4 unitati de insulina Lantrus seara, iar glicemia este intre 90 si 120 - fac test pt controlul glicemiei de 3 ori pe zi. Se poate sa mi fi declansat diabetul din cauza pancreasului?? am gasit pe internet un medic naturist numit PANCRATIN pe care il iau de 2 saptamani, pt ca la iesire din spital pt pancreas medicul mi a recomandat doar regim alimentar.

Raspunsuri (5)

Adrienne

acum 14 ani

Diabetul zaharat este cea mai frecventa afectiune pancreatica. Multa sanatate !

dchiraples

acum 14 ani

Multumesc pt urari draga katy. Dar doctorul de la diabet mi a zis ca daca rezolv problema cu pancreasul s ar putea sa scap de insulina si de diabet . Drept dovada si faptul ca am scazup fff mult dozele de insulina iar glicemia este buna.

Adrienne

acum 14 ani

Nu sunt medic.........intrebarea era daca exista o legatura intre diabet si pancreas si am spus ca exista o stransa legatura. Medicul stie ce vorbeste si ce tratament prescrie, ai toata increderea in el si urmeaza tratamentul, este fantastic daca rezolvi problema. Ai incredere !

dchiraples

acum 14 ani

Am scapat deinsulina sunt cu adevarat fericita. Tin regim alimentar drasnic dar asta e , si beau ceai 1-1.5 l pe zi

mateiion

acum 13 ani

am fost diagnosticat cu pancreatita acuta medie si vreu sa stiu un regim alimentar care pot sal folosesc .....pot manca legume dupa o anumita perioada sau ce fructe pot manca