disfuntie sexuala

Diabetul zaharat

Postata de ciky cu 13 ani in urma.

sotul meu are diabet de tip 1 de 12 ani,iar noi suntem impreuna de 8 ani!de cativa ani au aparut probleme de ordin sexual,mai intai ejaculare precoce,apoi lipsa erectiei,iar cam de un an nu mai ejaculeaza deloc!ce trebuie facut?asta daca mai e ceva de facut!multumesc!

Raspunsuri (9)

ciucivalentin

acum 13 ani

fii intelegatoare,si mergi la doctor urolog

ciky

acum 13 ani

eu intelegatoare sunt de 8 ani si am fost si la urolog si a trecut direct la testosteron si cialis,ca viagra am incercat deja si nu prea a functionat!de-asta am intrebat,daca exista solutii alternative!

google

acum 13 ani

CAUZE ALE PROBLEMELOR SEXUALE

Diabetul si complicatiile sale pot avea repercursiuni negative asupra vietii sexuale. Problemele sexuale de aceasta natura, pot cunoaste atat cauze fizice cat si psihice.

Cauze fizice

Oboseala. Daca nivelul glucozei din sange este prea ridicat, pacientul se va simti prea obosit pentru activitatea sexuala. Aceasta situatie poate fi remediata prin tinerea sub observatie a diabetului.

Infectii ale tractului urinar. Cand nivelul glucozei din sange este ridicat, pacientul este predispus la infectii ale tractului urinar; astfel, actul sexual poate deveni dureros si inconfortabil.

Pierderea controlului asupra vezicii urinare. In cazul in care pacientul are probleme cu nervii de la nivelul vezicii urinare, nu va putea constientiza cand vezica urinara este plina si in consecinta nu va sti ca trebuie sa mearga la toaleta. Din aceasta cauza, este posibil ca pacientul sa urineze in timpul actului sexual sau in momentul orgasmului. Pentru a preveni aceasta situatie, este recomandat ca pacientul sa incerce sa urineze inainte si dupa consumarea actului sexual.

Cauze psihice

Cauzele psihice care afecteaza calitatea vietii sexuale sunt, de regula, aceleasi, indiferent daca persoana sufera sau nu de diabet. Cele mai intalnite sunt: lipsa comunicarii intre parteneri, certurile, stresul, teama de sarcina sau impotenta, tristetea, deprimarea, educatia rigida si restrictiva, cazurile de abuz sexual.

VIATA SEXUALA A BARBATILOR DIABETICI

Impotenta. Aproape jumatate dintre barbatii cu diabet devin impotenti.
Principalele cauze sunt:
- Distrugerea nervilor de la nivelul penisului
- Distrugerea vaselor de sange de la nivelul penisului
- Controlul deficitar al nivelurilor glucozei din sange

Inpotenta fizica, de regula, se dezvolta greu, dar, odata aparuta, se agraveaza foarte repede. Simptomele includ un penis mai putin rigid si erectii tot mai rare. In cele din urma, erectiile vor disparea.
Cea mai buna metoda pentru evitarea impotentei este mentinerea sub control a nivelurilor glucozei din sange. Exista multe tratamente impotriva impotentei fizice.

google

acum 13 ani

Disfunctia erectila si diabetulSus

Exista mai multe motive pentru care barbatii cu diabet au un risc mai mare pentru disfunctiile erectile:
- diabetul poate afecta nervii, tesuturile erectile si micile vase de sange din penis, la fel ca si orice alt tesut din organism;
- leziunile nervilor, cunoscute sub numele de neuropatie, pot insemna ca exista o sensibilitate mai mica la nivelul penisului si mai putina semnalizare catre creier, acest lucru determinand dificultati in obtinerea si mentinerea unei erectii;
- leziunile la nivelul tesutului erectil vor impiedica fibrele musculare din interiorul sau sa se relaxeze adecvat, astfel incat penisul nu se poate umple cu sange in timpul erectiei;
- leziunile vaselor de sange vor impiedica de asemeni umplerea tesuturilor erectile cu sange;
- barbatii cu diabet zaharat sunt mai predispusi la hipertensiune arteriala; multe dintre medicamentele folosite pentru tratarea hipertensiunii arteriale pot fi responsabile de aparitia disfunctiei erectile;
- diabetul creste riscul de ateroscleroza. Daca sunt afectate vasele de sange care vascularizeaza penisul, poate apare impotenta.

Nivelul glicemiei din sange si disfunctia erectila

Fumatul si controlul precar al glicemiei expun pacientul la un risc mai mare pentru complicatii, cum ar fi disfunctia erectila.
De aceea este important ca tratamentul diabetului sa fie optimizat: un bun control al nivelului glicemiei va ajuta la mentinerea abilitatii organismului de a produce o erectie. Incetarea fumatului este intotdeauna o idee buna.

Cat de frecvente sunt problemele sexuale la pacientii cu diabet?

Aproximativ 50% dintre barbatii cu diabet vor experimenta la un moment dat un tip de probleme sexuale sau pierderea apetitului sexual ca rezultat al bolii. La barbati, cea mai frecventa problema sexuala determinata de diabet este disfunctia erectila.
Majoritatea persoanelor cu diabet de tip 2 sunt supraponderale si prezinta doar simptome usoare, cum ar fi sete sau nevoia de a urina mai des, cu cativa ani inainte de diagnosticarea diabetului.
Din pacate, aceste simptome usoare nu inseamna ca diabetul nu produce leziuni nervoase si arteriale, si o proportie ridicata dintre barbatii nou descoperiti cu diabet zaharat de tip 2 deja prezinta disfunctie erectila la momentul diagnosticarii diabetului.
Acest aspect accentueaza nevoia ca oameni sa fie atenti la posibilele simptome ale diabetului si sa consulte medicul daca banuiesc ca au aceasta boala.

Tratamentul disfunctiei erectile la diabetici

Nu exista nici un motiv pentru care diabetul ar trebui sa suprime viata sexuala a bolnavului. Deseori primul pas – recunoasterea afectiunii – este cel mai greu de facut. Odata ce acesta a fost realizat, cu sprijinul medicului si al partenerului, tratamentul este de cele mai multe ori eficient.
Medicul va decide asupra celui mai eficient tratament, dupa ce va expune pacientului avantajele si dezavantajele fiecaruia. Tratamentul prescris va depinde de:
- circumstantele individuale cum ar fi cauzele disfunctiei erectile;
- o alta afectiune pe care pacientul o poate avea;
- medicatia deja administrata pacientului;
- preferinta personala a pacientului.

Majoritatea tratamentelor disponibile pot fi eficiente la pacientii cu diabet. Daca un tratament nu este eficient, poate fi incercat altul. Multi pacienti incearca acum mai intai tratamentele orale.

sergiu616

acum 10 ani

mai google ai dat un raspuns de te doare capuLLL. ce ai spus stie toti diabeticii cu o vechime de 2-3 ani dar un diabetic cu 12 ani vechime crezi ca nu stia acest raspuns.?

ciky

acum 10 ani

"Impotenta fizica se dezvolta mai greu, dar odata aparuta se agraveaza repede. .."ce ma interesa pe mine era daca odata aparuta se mai poate face ceva, ca stiu si eu ca se agraveaza! Multumesc oricum!

Dr. Imre Mihaly

acum 10 ani

De facut se poate face urmatorul lucru: efectuati un control angiologic, cu evaluarea eco Doppler al arterelor: aorta abdominala, artere iliace comune, si artere iliace interne. Efectuati un control neurologic, deoarece stiti bine diabetul poate da polineuropatie.
Pe urma celor doua consulturi veti sti daca se mai poate face ceva (perfuzii cu prostacicline - Vasaprostan, tratament cu Thiogamma, sau altele.)

ciky

acum 10 ani

Multumesc mult, iata un raspuns pe care nici diabetologul nu ni l-a dat! Inclin sa cred ca nu stie aceste lucruri! Multumesc!

ciky

acum 10 ani

Nu imi vine sa cred ca am scris"disfuntie"! Mai ales ca titlu!