Frica De Moarte?

Depresie

Postata de Utilizator11592854314 cu 3 ani in urma.

Buna seara, am si eu o problema cu care ma confrunt de 2-3 săptămâni. In fiecare seara inainte de culcare ma gândesc ce o sa se întâmple cu mine dupa ce o sa mor, dar cel mai mult ma îngrijorează gandul ca o sa i pierd pe cei din jurul meu. Ziua nu prea am timp sa ma gandesc la asta, dar seara nu pot sa ma culc, imi vine tot timpul sa plâng. Mai ies seara afara cu prieteniile, dar totul este doar pe moment.
Tin sa menționez ca am 17 ani.

Raspunsuri (2)

Utilizator11609849847

acum 3 ani

Si eu simt de multe ori frica asta, dar daca lasam sa ne cuprinda nu mai reusim sa ne traim viata. Trebuie sa te bucuri de lucrurile frumoase din viata, oricat de putine sunt si de oamenii care sunt inca cu noi. Iti doresc toate cele bune si inca un lucru, roaga te, acest lucru te poate ajuta mult, iti linisteste sufletul de la aceste frici omenesti.

Utilizator11623017299

acum 2 ani

Bună, frica de moarte pe care o simți are ca plecare frica de pierdere a controlului care este inradacinada undeva în subconștientul tău probabil datorita unei acțiuni din trecut sau a unei închipuiri și de aici sentimentul de nesiguranță, vreau sa te anunț ca ești în perfecta siguranță în momentul de fata și ca să îți recapeți controlul nu trebuie decât sa respiri adânc și sa expiri lent pana cand simți ca anxietatea a dispărut, este adevărat ca moartea este o certitudine pe care o vom experimenta cu toții dar asta nu înseamnă că trebuie să eclipsam prea mult la ea, ești încă foarte tânără nu te lăsa copleșită de lucrurile inexplicabile ale omeniri, bucură-te de viata, călătorește, fa-ti prieteni noi încearcă sa faci sport, manaca sănătos, mediteaza ☺️E timpul sa faci niște schimbări în viața ta
Totul va fi bine 🎉🎉🎉🤗