Unde sa merg?

Cresterea si dezvoltarea copiilor Abdomenul acut

Postata de membru234785 cu 5 ani in urma.

Bună ziua.fetita mea în vârstă de aproape 7 ani se plânge aproape zilnic de durere de cap și de câteva zile de durere de burtica în zona buricului. Menționez ca îmi răcește frecvent (muci, febra,roșu în gat,amigdale umflate).Nu are greata,nu vomita,nu face diaree chiar iese tare cu scaunul.... Eu am alergie la gluten dar i am făcut analizele ea pare ca nu are nimic din ce am eu.unde as putea merge,ce ar putea avea?Mulțumesc.

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/durerile-de-cap-la-copii_9091

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna seara, este posibil ca fiica dvs sa aiba viermisori intestinali.
Toate cele bune!

Utilizator21546699038

acum un an

M-am confruntat din copilarie cu sinuzite si dureri in gat
Cu ocazia covid-ului am gasit cauza principala si bineinteles
remediile pt aceste probleme
Sa incep cu remediile :
Se pune o lingurita de sare in juma de pahar cu apa
Se amesteca bine si se umple un spray cu tubulet de
ghidare pentru narile nasului
Se pufaie de 3-4 ori in fiecare nara si se sta pe spate
5-10 min pana solutia desprinde mucusul deranjant
In timp ce se sta pe spate ajuta daca tinem in gura putina
apa care produce un condens ce ajuta la desprinderea mucusului
Ajuta si mai mult daca facem un mic vid in gura ca si cum
sugem o bombonica
Apoi ne ridicam si scuipam intr-un paharel de unica folosinta
ce s-a scurs din nas prin cerul gurii..si tusim putin fortat
ca sa eliminam si ce a ajuns in gat
Operatiunea o repetam de 3-4 ori pana ce gatul si nasul sunt curate
In timpul zilei mai putem cu putina apa in gura sa facem vid
1-2 min si apoi sa scuipam secretiile
De evitat mancarurile care dupa ce sunt consumate provoaca
secretii nazale si chiar infunda nasul..indeosebi dulciurile
..sucurile dulci..si chiar fructe prea dulci..
Importante sunt la fiecare masa salatele de legume cu rosii..
ceapa..putin usturoi..si putin ardei iute..
Sunt importante metodele de crestere a imunitatii printre
care si gimnastica zilnica..minim juma de ora..si evitarea
acumularii stress-ului negativ
Cauza principala..indiferent ca cineva crede sau nu..sunt
energiile negative..care sunt puncte in corp ce provoaca
acele boli cronice..care jeneaza mereu si afecteaza corpul
Ajuta asadar postul si rugaciunea..postul constand in
mancarurile de care vorbeam mai sus..indeosebi legumele
care sunt bazice..
Mai sunt multe de spus dar se mai pot gasi raspunsuri si
pe youtube..la ...tratamente eficiente contra bolilor..