somnul la copii

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de adrian46100694 cu 15 ani in urma.

BUna ziua! am nevoie de ajutor! Fetita mea de 8 luni nu doarme deloc noaptea. E foarte agitata. mai mult de 40 de min nu doarme si plange.Nu stiu ce sa-i mai fac, am crezut ca sunt dintii de vina, dar acum nu stiu ce sa mai cred pentru ca de multe ori se trezeste si are chef de joaca.Ziua e bine dispusa, rade, pare ca nu are nicio problema.Ajutati-ma cu un sfat sau spuneti-mi ce le-ati dat copiilor vostri daca ati trcut prin asemenea situatie. Multumesc

Raspunsuri (3)

constantin5102798

acum 15 ani

Copii sunt fiinte fragile si pentru ei nu sunt indicate solutii "terapeutice"de genul celor "dupa ureche"! Cu un copil hiperactiv asa de mic se merge la medicul pediatru si,in funtie de recomandarile acestuia,parintele face ce i se spune. La un copil atat de mic,ceea ce este "bun " pentru un adult devine toxic pentru organismul copilului !! Ai grije !!

Nicoleta23945448

acum 15 ani

buna ,nu trebuie sa iti faci probleme este un copil sanatos si cu multa energie,as face si puiul meu acum are 22 luni si este la fel de energic ,sfatul meu ca mama recenta este sa te joci mai mult cu ea ininte de culcare iar inainte de baia de seara sa o scoti la aer o perioada de timp apoi putina joaca ,latic cald si dormit intrun loc calduros si care prezinta siguranta si adapost pt ea,daca e necesar cu voi in pat se va simti protejata si va dormi ca un bb.cumnte ce este

CONSTANTIN53115239

acum 15 ani

eu pe fetita mea nu o lasam sa doarma foarte mult ziua ....