Puteți sa îmi spuneți și mie va rog frumos ce inseamna Flora microbiana-predominant bacilara ?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Casandra N cu 3 luni in urma.

Bebeluș 1 luna și 2 săptămâni caca cu mucus

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

"Flora microbiana predominant bacilara" se refera la faptul ca in ecosistemul intestinal al bebelusului predomina microbi cu forma de bastonas, sau bacili. Mucusul din scaunul bebelusului poate fi un semn ca sistemul sau imunitar reactioneaza la un anumit tip de bacili.

Acest lucru poate fi cauzat de diversi factori, precum o infectie, o alergie alimentara sau o inflamatie intestinala. Este important sa discutati cu medicul pediatru pentru evaluare si pentru a determina cauza exacta.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru bebelusul dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Constipatia-si-diareea-copilului/probioticele-si-imunitatea-bebelusului-legatura-dintre-microbiota-si-pre_19303
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/cauzele-dezechilibrului-florei-intestinale_16478