Poate avea gaze din cauza formulei nan fara lactoza și de la alta nu??

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Miruna cu 3 luni in urma.

Am un bebe de 3 luni jumate și are foarte multe gaze,și un somn agitat..Am început cu formula de lapte nan comfortis și în urma unui consult la pediatru am trecut pe nan fara lactoza dar tot sunt multe gaze...ar trebui sa încerc alt tip de formula?Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Este posibil ca un bebelus sa aiba gaze atat din cauza formulei de lapte cu lactoza, cat si a celei fara lactoza. Fiecare bebelus este unic si poate reactiona diferit la diferite tipuri de formula de lapte. Gazele pot fi cauzate de mai multi factori, inclusiv de aerul inghitit in timpul suptului sau de digestia incompleta a unor componente alimentare.

Gazele la bebelusi sunt destul de frecvente si pot provoca disconfort. Unele bebelusi pot avea o sensibilitate sau intoleranta la anumite ingredientele din formulele de lapte, cauzand acumularea de gaze.

Este important sa discuti cu medicul pediatru despre aceasta problema. El sau ea poate sugera incercarea unei alte formule sau poate recomanda alte strategii pentru a reduce gazele, precum schimbarea pozitiei bebelusului in timpul hranirii sau folosirea unei biberoane cu flux lent pentru a reduce cantitatea de aer inghite.

Daca gazale persista in ciuda acestor modificari, pediatrul poate recomanda teste suplimentare pentru a descoperi orice posibil problem de sanatate care ar putea cauza simptomele.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru bebelusul dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/sanatatea-copilului/copilul-nou-nascut/Bebelusul-are-gaze--solutii-si-remedii_6366_5105