Oare nu se dezvolta?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Alexandra cu 3 luni in urma.

Buna seara, am un copil in vârstă de 7 ani (băiat), nu înțeleg de ce nu ia in greutate are 110cm si 19kg. El are aceste Kg de 2 ani, analizele sunt ok nici o valoare nu este nici scazuta nici crescuta, sunt in parametri normali. Mă interesează daca este normal sa aiba kg acestea la varsta lui si daca nu, unde trebuie sa merg cu el ce analize a-și putea sa ii mai fac? El este foarte energic ziua, mananca, dar mananca puțin și cu puțină paine. Mulțumesc!

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Este posibil ca fiul dumneavoastra sa nu ia in greutate din cauza metabolismului sau rapid. Totusi, este important sa va asigurati ca este bine hranit si ca primeste suficiente proteine, carbohidrati si grasimi sanatoase, precum si vitamine si minerale. Daca mananca putin, incercati sa ii oferiti mese mai dese. Daca mananca sanatos si este activ si energic, nu pare sa fie o problema de sanatate imediata.

Cu toate acestea, este intotdeauna buna o a doua opinie. Ar putea fi util sa consultati cu un pediatru sau un nutritionist pediatric pentru a verifica daca greutatea si inaltimea fiului dumneavoastra sunt adecvate varstei si dezvoltarii lui.

Analizele despre care ar trebui sa discutati cu medicul pot include analize cu privire la functia tiroidiana, pentru a exclude problemele glandei tiroide care pot afecta cresterea si greutatea. De asemenea, intolerantele sau alergiile alimentare pot afecta, de asemenea, absorbtia nutrientilor.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru fiul dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/cresterea-si-dezvoltarea-copilului-cand-este-cazul-sa-ne-ingrijorami_10989
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/aspecte-privind-etape-diferite-in-cresterea-si-dezvoltarea-nou-nascutulu_14919

Psih. Stefania Budacu

acum 3 luni

Bună seara!
Va pot recomanda ce sa Nu faceti: nu il stresati cu acest subiect, nu faceti comparații cu alți copii, nu ii dati vitamine aiurea in condițiile in care toate analizele sunt bune!
Vă puteti adresa unui nutriționist pediatru, oentru a verifica dacă are un registru alimentar adecvat.
Il puteți orienta catre un sport (arte martiale, înot dacă îi place) unde lucreaza cam toate grupele musculare si trebuie să se alimenteze bine.
Toate cele bune!

Alexandra

acum 3 luni

Mulțumesc pentru răspunsuri!