Oare mananca suficient bebelusul meu?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Anca cu o luna in urma.

Mi se pare ca mănâncă foarte putin, ii pot da ceva pentru ai provoca pofta de mâncare?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este normal ca o fetita de 6 luni jumatate sa manance doar 150 ml de lapte la fiecare masa. Aceasta este aproximativ cantitatea recomandata de specialistii in sanatate pentru aceasta varsta.

Nu este recomandat sa ii provocati pofta de mancare prin medicamente sau alte metode. In schimb, incercati sa o invatati sa manance alimente solide putin cate putin, incepand cu diverse piureuri sau supe de legume, fara a forta copilul sa manance. Varsta de 6 luni este optima pentru inceperea diversificari sau introducerea mancarurilor solide in dieta bebelusului.

Daca observati ca nu se imbunatateste apetitul sau aveti alte ingrijorari, este recomandat sa consultati un pediatru.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru bebelusul dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Nutritia-copiilor/alimentatia-in-functie-de-varsta-6-12-luni_16385
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/cand-ar-trebui-introduse-alimentele-solide-in-dieta-unui-bebelusi_19278
sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/ce-trebuie-sa-stiti-despre-suplimentarea-nutrientilor-in-alimentatia-beb_12680

Va dorim multa sanatate!