Este Bebe Afectat De Vitamina D?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Utilizator11573386886 cu 4 ani in urma.

Buna seara,va rog,ajutati-ma cu un raspuns. Sunt tare panicata. Am un baietel de 6 luni jumatate. Primeste cate 5 picaturi de vigantol de vreo 3 luni jumatate. Nu i s-a facut analize,asa mi-a recomandat doctorul lui,asa am facut. Dar,intre timp am observat la el mai multe semne. Nu mananca,este agitat,i s-au curbat picioarele,are coastele strambe.
Medicul imi pune ca trebuie sa ii fac injectabila. Ca e rahitic. Dar,il vad din ce in ce mai rau cu picaturile astea. De o luna si ceva nu a mai luat deloc in greutate. Daca la 3 luni era vioi,a ajuns din ce in ce mai rau,ca acum,la 6 luni jumatate sa nu se poata ridica,nu sta in fundulet. Etc. Doctorul iar mi-a spus ca stie mai bine,ca ce citesc pe net e o p***ae. Dar,am vazut ca ar putea fi o hipervitaminoza,si astea reactii adverse. E normal??? Nu mai are tonus muscular,e ca un plus,plange mereu,refuza mancarea.

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 4 ani

Buna ziua, mergeti la un pediatru si faceti analize de sange, printre care si dozare de vitamina D3!
Administrati-i si calciu, fiindca vitamina D trebuie sa aiba ce fixa!
Sanatate si toate cele bune!