Demineralizare?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Nicoleta cu un an in urma.

Bună seara,
Fetita mea de un an și 7 luni se confrunta cu demineralizarea smalțului dentar la toți dintisorii de sus. Maselutele de sus, când au ieșit, au ieșit direct caritate. Menționez ca o spăl pe dinți cu pasta de dinți Biorepair și folosesc gel de la GC Tooth Mousse + vitamina D3 (Vigantol - 2 picaturi pe zi). Am fost astăzi la dentist și mi au spus ca nu este atât de grav, dintisorii nu sunt atât de afectați in momentul acesta, dar ca procesul de demineralizare continua. Mi a recomandat sa o spăl cu Biorepair și ca în momentul de fata nu este nimic de făcut. Mi au spus doar ca au o soluție în cabinet care o sa innegreasca dinții și asa rămân, dar nu o sa mai progreseze demineralizarea. Se mai confruntă cineva cu problema asta la cei mici? Mulțumesc.

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum un an

Buna ziua, ve recomand sa ii faceti analize de sange - dozare de vitamina D3, HLG completa si minerale. Cereti o a doua opinie, mergeti la un pediatru!
Toate cele bune!