De ce un bebeluș își dă privirea (ochii) peste cap și scoate sunete de spaimă ???

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Utilizator11710802028 cu o luna in urma.

Bebeluș de 4-5 luni își dă privirea în sus sau peste cap și scoate sunete de “speriat “ și încremenește ,se incoarda brațele și picioarele ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Comportamentul descris poate fi rezultatul unor reflexe naturale pe care bebelusii le au. Reflexul Moro, de exemplu, este un raspuns comun la orice schimbare brusca de stimulare senzoriala - cum ar fi lumina trecand rapid peste ochii bebelusului sau un zgomot puternic - si determina bebelusul sa arunce capul inapoi, sa intinda bratele si picioarele, sa planga si apoi sa isi stranga bratele la piept.

Cu toate acestea, daca acest comportament pare sa apara fara motiv evident si este insotit de convulsii sau alte simptome ciudate, ar putea fi vorba de un semn de epilepsie sau alta afectiune neurologica.

Daca sunteti ingrijorata, este important sa discutati cu medicul pediatru al bebelusului despre aceste simptome pentru a exclude orice posibila problema medicala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica a fetiteti dvs. si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie.

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/sanatatea-copilului/copilul-nou-nascut/Reflexele-berbelusului_2675_1836
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/reflex-arhaic_4768
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/investigatii-medicale-recomandate-in-primul-an-de-viata-al-bebelusului_20317

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.