De ce doar sânul drept este inflamat la fetiță de 11 ani?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Maya cu 4 luni in urma.

Aș dori să știu dacă e în regulă ca un sân să nu fie dezvoltat deloc iar celălat la fetiță cat o măslină umflat?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Inflamarea unui san in cazul unei fetite de 11 ani poate fi cauzata de mai multe motive, inclusiv tulburari hormonale, infectii, traume, etc.. Este important sa consulti un medic pentru a determina cauza exacta a inflamatiei si pentru a primi tratamentul adecvat.

In ceea ce priveste diferentele de dezvoltare a sanilor, este normal ca acestia sa se dezvolte asimetric in timpul adolescentei. Este posibil ca un san sa se dezvolte mai repede sau mai mult decat celalalt. Aceasta se numeste asimetrie mamara si este destul de comuna. Cu toate acestea, daca exista ingrijorari in legatura cu dezvoltarea sau inflamatia anomalica a sanului, este important sa consulti un medic specialist pentru a obtine o evaluare adecvata si sfaturi specifice in cazul tau.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/durerea-sanilor-la-adolescenti-cresterea-sanilor-atat-la-baieti-cat-si-l_19853