Copilulmeu are 2 ani si 8 luni si are plagiocefalie se mai poate face ceva e periculoa?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Alexandra secalea cu 5 luni in urma.

Copilul meu are 2 ani si 8 luni si are plagiocefalolie se mai poate face ceva

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Plagiocefalia este o deformare craniana care apare de obicei in primele luni de viata si este caracterizata prin aplatizarea sau asimetria craniului. In general, plagiocefalia nu este periculoasa si nu afecteaza dezvoltarea normala a creierului si a copilului. Cu toate acestea, este important sa discuti cu medicul pediatru sau cu un specialist in dezvoltarea copilului pentru a obtine o evaluare adecvata si a exclude alte posibile cauze.

Daca se constata o plagiocefalie moderata sau severa, este posibil sa fie recomandata terapia fizica sau alte metode neinvazive pentru a ajuta la corectarea acesteia. Terapia poate implica exercitii si pozitionare corecta in timpul somnului si a activitatilor zilnice. Cu toate acestea, este important sa stii ca, odata ce copilul depaseste varsta de 2 ani, este mai putin probabil sa se observe o corectie semnificativa.

In cazuri rare, atunci cand plagiocefalia este severa si intervine in cresterea normala a creierului, se poate opta pentru tratamentul chirurgical.

In concluzie, plagiocefalia in sine nu este periculoasa si poate fi tratata prin metode neinvazive. Este important sa consulti un medic specialist pentru evaluarea si recomandarile adecvate in cazul copilului tau: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Arta-de-a-fi-parinte/copilul-pana-in-2-ani-afectiuni-frecvente_7339