Ce pot face sami ajut baiatul sa nu mai aibe dureri de oase?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Maxemiuc ana cu 5 luni in urma.

Bună seara! Baiatul meu acum 2 zile a început sa aibe Varsaturi ieri a început sa faca diaree si de aseară si febra in timpul nopții a avut spasme si in seara asta nu avea putere sa umble plange ca il dor picioarele.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Este important sa consulti un medic pentru o evaluare adecvata si un diagnostic precis, deoarece simptomele pot fi cauzate de mai multe conditii diferite. Cu toate acestea, exista cateva lucruri pe care le poti face pentru a-l ajuta inainte de a ajunge la medic:

1. Asigura-te ca baiatul tau este bine hidratat. Daca are febra si diaree, este important sa-i oferi multe lichide pentru a preveni deshidratarea.

2. Incurajeaza-l sa se odihneasca si sa se relaxeze. Daca il dor picioarele, acest lucru poate fi un semn ca are nevoie de odihna suplimentara.

3. Foloseste medicamente pentru reducerea febrei, sub supravegherea medicului. Aceste medicamente pot ajuta la reducerea febrei si a durerii.

4. Daca suspectezi ca baiatul tau a fost expus la o infectie, poate fi util sa-i oferi alimente usoare si sa-l ajuti sa evite alimentele grele sau grase care pot agrava simptomele digestive.

5.Monitorizeaza starea baiatului si noteaza orice schimbare a simptomelor.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/durerile-de-spate-si-oase-la-copii-si-adolescenti-de-ce-apar-si-cand-tre_19225