Care este mărimea normala a penisului unui copil de 7 ani ?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de George cu 3 luni in urma.

Bună,

Am încercat să caut informații mai amănunțit atât pe forum cât și pe net însă fără rezultat, înțeleg ca creșterea/dezolvatarea unui penis începe mai mult în pubertate, însă nu am găsit o statistică aproximativă ce lungime este o normă vârsta de 7ani. Îmi fac griji căci la cabină de schimb când văd copii de vârstă și mai mică, sunt cu lungimi peste a copilului meu. Spuneți-mi în sfat ce trebuie sa fac? Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Dimensiunea organului genital la baieti de 7 ani poate varia in functie de anumiti factori precum genetica si nivelul de dezvoltare al fiecaruia. In medie, lungimea normala a penisului flasc (cand nu este in erectie) la un copil inainte de a intra in pubertate este de 3,61 cm–7,62 cm. Totusi, aceste cifre pot varia semnificativ de la un copil la altul si pot fi considerate normale.

In ceea ce priveste comparatiile facute la dusuri sau la vestiare, este important de retinut ca fiecare baiat se dezvolta in ritmul lui si nu este nici pe departe anormal ca anumiti copii sa para a fi mai dezvoltati decat altii. Este foarte normal ca exista o gama larga de dezvoltare fizica la varsta de 7 ani.

Daca esti ingrijorata, recomand sa discuti cu un medic pediatru sau un urolog pediatru, care poate evalua daca exista sau nu o problema medicala subiacenta.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/cresterea-si-dezvoltarea-copilului-cand-este-cazul-sa-ne-ingrijorami_10989