Acid folic la sugar?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de MembruMobileApp1523733809 cu 6 luni in urma.

Buna ziua, va rog sa imi spuneti la un sugar de 4 luni cat acid folic este necesar in asociere cu fierul? Comprimatul de 1 mg se administreaza intreg sau fractionat? Multumesc mult, o zi minunata!
Si comprimatul il combinam cu lapte ?

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua!

Acidul folic, cunoscut si sub numele de vitamina B9, este important pentru dezvoltarea sistemului nervos al sugarului. Pentru un sugar de 4 luni, nu este recomandat sa ii administrati acid folic suplimentar, exceptand situatiile in care exista anumite probleme de sanatate care necesita suplimentarea cu acest nutrient. Este important sa discutati cu medicul pediatru inainte de a administra orice supliment.

In ceea ce priveste administrarea comprimatelor de acid folic, acestea sunt de obicei recomandate adultilor, pentru a suplimenta nevoile lor nutritionale. Pentru sugarul dumneavoastra este mai bine sa utilizati forme de acid folic sub forma de picaturi sau sirop, conform recomandarilor medicului pediatru.

De asemenea, in ceea ce priveste administrarea, nu trebuie sa combinati comprimatul cu lapte, deoarece acesta poate interfereaza cu absorbtia corecta a acidului folic.

Este esential sa discutati cu medicul pediatru pentru recomandari personalizate in ceea ce priveste administrarea suplimentelor pentru sugarul dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/administrarea-corecta-a-medicamentelor-la-copii_9070

MembruMobileApp1523733809

acum 6 luni

Va mulțumesc, doar ca recomandarea a fost facuta de catre medicul de familie si voiam sa stiu daca este mai bine sa administrez fractionat, deoarece mi se pare o cantitate mare.

MembruMobileApp1523733809

acum 6 luni

Cu diagnostic de anemie feripriva