Pot să rămân gravidă dacă sunt pe ovulație dar nu și a dat drumul în mine? ?

Contraceptie de urgenta

Postata de Utilizator11712141994 cu o luna in urma.

(Am 14 ani) Acum sunt pe ovulație și sunt cam speriată. Nu a ejaculat deloc iar el zice ca nu a preejeculat . Cu toate acestea nu știu dacă ar trebui sa iau pastila sau nu. Am nevoie de sfaturi mulțumesc!!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este destul de improbabil sa ramaneti insarcinata daca partenerul tau nu a ejaculat in interiorul vaginului. Exista posibilitatea, insa, de a ramane insarcinata de la lichidul preejaculator, dar acesta de obicei contine doar cativa spermatozoizi si numai daca barbatul a ejaculat recent si nu a urinat de atunci. Chiar si asa, sansa este destul de mica.

Insa, daca sunteti ingrijorata, ati putea sa luati pastila de a doua zi care este cea mai sigura metoda de a preveni sarcina dupa contact sexual neprotejat. Aceasta este eficienta mai ales daca este luata in primele 72 de ore de la contactul sexual.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/metodele-de-contraceptie-afla-care-ti-se-potriveste_15666
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091

Utilizator11712141994

acum o luna

Mulțumesc foarte mult!!!