Urgent!Am luat mai multe comprimate galbele novynette continuu decat cele dintr-o foaie?

Ciclul menstrual

Postata de Ema cu 3 luni in urma.

Voiam să îmi întârzie ciclul cu 3 zile pentru a putea avea contacte sexuale in acele 3 zile si am luat in continuare comprimate galbene dintr-o alta foaie de novynette continuu. Deci in loc sa ma apuc sa iau cele fara substanță am luat inca 3 din cele galbene. Acuma cate comprimate fara substanță sa iau? 4 si sa continui normal dupa? Sau iau toate 7 si decalez totul? Si contactul sexual l-am facut si cu prezervativ pentru a fi sigura dar s-a spart, ce pot face? Daca vine ciclul cu 3 zile întârziere dupa cum am calculat pot fi sigura ca nu sunt gravida sau trebuie sa astept pana următoarea lună pentru a fi sigura? Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Este important sa consultati un medic sau farmacist in legatura cu acest lucru, deoarece aceste informatii pot varia in functie de tara si produs. Un medic sau farmacist va poate oferi cel mai bun sfat in aceasta situatie.

Asa cum ati mentionat ca ati avut contact sexual si prezervativul s-a spart, este posibil sa fi fost expusa riscului de sarcina.

Un consult medical va va ajuta sa intelegeti mai bine situatia si sa luati deciziile potrivite pentru dvs.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/eficacitatea-diferitelor-metode-contraceptive_17077
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-alegem-metoda-contraceptiva-potrivita_10677