Scurgeri maro dupa ciclu ?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11697015321 cu 5 luni in urma.

Buna ziua!
Pana acum am avut ciclul mestrual regulat, insa ultima mi-a intarziat 26 de zile. Am fost la medic, mi-a prescris medicamente ca sa imi porneasca ciclul si a zis, ca dupa ce imi vine sa ma apuc de luat anticonceptionale. Ciclul a trecut de o saptamana insa de atunci tot am scurgeri maro fara miros. Cat timp e normal sa am aceste scurgeri?
Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua!

Scurgerile maronii dupa ciclu pot fi destul de comune si pot avea mai multe cauze posibile. Ele pot fi rezultatul unei intarzieri temporare in eliminarea completa a sangelui menstrual sau pot fi semnul unor dezechilibre hormonale. De obicei, aceste scurgeri maronii ar trebui sa se opreasca in cateva zile sau saptamani.

Totusi, daca scurgerile persista timp indelungat sau sunt insotite de alte simptome neobisnuite, este important sa consultati medicul pentru evaluare si diagnostic adecvat. De asemenea, este important sa va adresati medicului despre orice nelamuriri sau intrebari legate de inceperea anticonceptionalelor si posibilele efecte secundare.

Amintiti-va ca fiecare persoana este unica si poate reactiona diferit la tratament sau la schimbarile hormonale.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186