Sarcină cu 2 zile inainte de ciclu? Urgent va rog ?

Ciclul menstrual

Postata de Ema cu 3 luni in urma.

Daca sunt pe anticoncepționale novynette continuu si cu 2 zile înainte sa imi vina ciclul am avut contact sexual in care a terminat in mine si dupa imi vine ciclul normal ma pot baza pe asta sau trebuie sa astept pana la următorul sa fiu sigura?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Este dificil sa fiti 100% sigura in aceasta situatie, deoarece nu exista o metoda contraceptiva care sa ofere protectie totala impotriva sarcinii. Utilizarea corecta si regulata a anticonceptionalelor Novynette ar trebui sa ofere un nivel ridicat de protectie impotriva sarcinii, chiar si inainte de menstruatie. Cu toate acestea, nu este garantata protectia 100%, iar existenta unei sangerari in timpul ciclului nu poate fi considerata un semn sigur de faptul ca nu a avut loc o sarcina. Daca sunteti ingrijorata, cel mai bine este sa consultati un medic sau sa faceti un test de sarcina pentru a fi sigura.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/eficacitatea-diferitelor-metode-contraceptive_17077
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-alegem-metoda-contraceptiva-potrivita_10677

Ema

acum 3 luni

Dupa cat timp sa fac un test de sarcina sa pot fi sigura de rezultat?