Pot rămâne însărcinată daca?

Ciclul menstrual

Postata de Cristiana G cu 2 luni in urma.

Buna ziua !
Va rog să mă ajutați cu un răspuns,eu nu pricep chestia cu ovulația ,calendar s.a.md
M ia venit menstruația pe 25 februarie (29 deja nu m.ai aveam nici o urmă de sângerare)
Am făcut sex pe 3 martie(azi )și a ejaculat e posibil să rămân însărcinată??!?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Exista posibilitatea sa ramaneti insarcinata. Ovulatia are loc, de obicei, intre zilele 12 si 14 ale ciclului menstrual, dar pot exista variatii de la 9 la 21 de zile, in functie de persoana. Ciclul menstrual incepe cu prima zi a menstruatiei, asa ca daca aceasta a inceput pe 25 februarie, ar fi posibil sa fi avut ovulatie intre 5 si 15 martie. Asadar, sexul neprotejat care a avut loc la 3 martie ar fi, teoretic, in afara "ferestrei fertile", dar nu cu mult.

Mai mult, spermatozoizii pot supravietui in interiorul corpului unei femei pana la 5 zile. Deci, daca ovulatia a fost devreme sau spermatozoizii au supravietuit mai mult timp decat de obicei, ar fi posibil sa ramaneti insarcinata.

Oricum, cea mai sigura modalitate ar fi sa mergeti la un medic si sa discutati despre aceasta problema, sa va faceti un test de sarcina sau o analiza de sange pentru a fi sigura.

De asemenea, este intotdeauna recomandat sa folositi o metoda de contraceptie pentru a preveni sarcina daca nu sunteti gata pentru aceasta.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/secretele-calendarului-care-sunt-semnele-ovulatiei-si-cum-putem-prezice-_18808
sfatulmedicului.ro/teste-medicale/calendar-ovulatie_7