Nu mi-a venit menstruația de 3 luni și testul este negativ,ce as putea avea?

Ciclul menstrual

Postata de Maria cu o luna in urma.

Mi-am început viața sexuală acum 2 ani,este a 3a luna când nu mi-a venit și totuși testul arata negativ,ce înseamnă asta ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Exista mai multe posibile cauze pentru absenta menstruatiei, cunoscute sub numele de amenoree. Daca testul de sarcina este negativ, probabil ca nu ai motive de ingrijorare in aceasta privinta.

In mediul medical, exista doua tipuri de amenoree: prima - amenoree primara, cand menstruatia nu a inceput pana la varsta de 16 ani; si a doua - amenoree secundara, care este probabil cazul tau, cand menstruatia se opreste timp de 3 luni sau mai mult, dupa ce ai avut perioade menstruale regulate.

Cateva dintre cauzele posibile ale amenoreei secundare sunt: stresul, schimbarile drastice in greutate, exercitiile fizice intense, anumite medicamente, probleme ale glandei tiroide sau alte probleme hormonale, polipi sau fibroame uterine.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cum-pot-fi-evitate-si-tratate-problemele-menstruatiei-anormalei_15213

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.