Menstruatie abundenta și prelungita(peste 30 zile) în premenopauza ?

Ciclul menstrual

Postata de Ily cu 5 luni in urma.

Bună seara. Am vârsta de 44 ani și în luna iunie mi-a venit menstruația care a durat 6 săptămâni. În luna august am fost la medicul ginecolog am făcut ecografie transvaginala și analizele la tiroida în urma cărora a rezultat ca întru la menopauza. Problema e ca acum iar am menstruație foarte abundenta, cu cheaguri de peste o luna de zile. Am luat ce mi-a prescris medicul(clorocalcin și cretisoara) dar nu da semne ca se opreste

Raspunsuri (5)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Menstruatia abundenta si prelungita poate fi cauzata de mai multe conditii, cum ar fi fibroamele uterine, polipii uterini, dezechilibre hormonale sau alte probleme de sanatate. Uneori, aceste simptome pot fi gestionate cu medicamente hormonale sau alte terapii, dar in unele cazuri poate fi necesara interventia chirurgicala. Un consult medical este esential pentru a determina cauza exacta si a oferi tratamentul adecvat in functie de aceasta.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/menstruatie-cand-semnaleaza-o-problema-de-sanatatei_7389

Ily

acum 5 luni

Am fost în luna august pentru aceeași problema.Am făcut ecografia transvaginala și nu am nimic, e totul ok. Am făcut și analizele la tiroida și mi-a spus ca întru la menopauza.

Alexandrina

acum 4 luni

Ați rezolvat problema? Sunt in aceiași situație analize bune dar ciclu nu se oprește. Am fost internată mi s-au făcut analize din nou toate bune mi sa administrat perfuzii pentru al opri , nimccc la fel. Ce poate fi?

Utilizator11705579388

acum 2 luni

Si eu sunt in aceeasi situatie. Mentionez ca am 37 de ani.

Iri12

acum 2 luni

Este normal când intri la menopauză ! Sora mea a avut ciclul așa abundent câte o lună, două de la 45 până la 51 când a intrat la menopauză ! Nu știu care este cauza , multe femei se confruntă cu așa ceva . Cred ca este natural ce ni se întâmplă ! Multă sănătate..!