Este posibil sa intru la premenopauza?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11709714298 cu o luna in urma.

Buna ziua ,am 43 de ani iar luna trecuta nu mi a venit ciclu menstrual ,,iar ieri mi a venit dar a curs foarte putin..astazi deloc ..Poate fi semne de premenopauza ,sau datorita stresului ..prin care am trecut ..pierderea tatalui meu ..

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este posibil ca acestea sa fie semne ale premenopauzei.

Aceasta este o perioada de tranzitie catre menopauza, care poate incepe chiar si cu 10 ani inainte de menopauza propriu-zisa. In acest timp, corpul incepe sa produca mai putini hormoni estrogen si progesteron, iar acest lucru poate cauza modificari ale ciclului menstrual, ca de exemplu intarzieri sau scurgeri mai reduse.

Totusi, stresul poate provoca, de asemenea, aceste simptome. Ac***a in vedere pierderea recenta a tatalui dumneavoastra, este posibil ca stresul emotional sa fi avut un impact asupra ciclului dumneavoastra menstrual.

Va recomandam sa luati legatura cu un medic specialist pentru a exclude alte posibile cauze si pentru a va asigura ca este vorba despre premenopauza.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Menopauza/10-semne-care-anunta-intrarea-la-menopauza_12398
sfatulmedicului.ro/Menopauza/menopauza-simptome-substitutie-hormonala-tratament-alternativ_1007
sfatulmedicului.ro/Menopauza/cum-sa-tratati-simptomele-menopauzei-fara-substitutie-hormonala_12200
sfatulmedicului.ro/Menopauza/cum-sa-va-protejati-oasele-inainte-si-dupa-menopauza_14272